Niewątpliwie tematy wybierane na prace licencjackie przez studentów są niezwykle różnorodne. Na każdej uczelni, wydziale uczy się przecież czegoś innego i wiadomo, że studenci historii nie będą pisać pracy o prawach dynamiki. Również na jednym wydziale można mówić o sporej różnorodności tematycznej. Przykładem może być wydział filologii polskiej, o którym będzie mowa w dalszej części tekstu.
Filologia polska, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się kształcenie filologów w zakresie naszego ojczystego języka. Jednak i tutaj można mówić o sporym zróżnicowaniu tematycznym, które odpija się na pracach licencjackich. Z jednej strony można spotkać tam katedry literatury, jak choćby epoki staropolskiej, oświecenia, romantyzmu, współczesnej literatury, itp. Z drugiej strony studenci mogą wybierać także katedry językoznawcze, gdzie kładzie się spory nacisk na aspekt języka i gramatyki.
Wobec tego prace licencjackie i ich tematy mogą być niezwykle różne. Ktoś może pisać prace o podróżach w literaturze, współczesnych poetach, literaturze fantastycznej, a inni o funkcjach gramatycznych, języku w tekstach hiphopowych. W wyniku tego na jednym wydziale spotkać można dziesiątki, setki różnych tematów, a co dopiero można powiedzieć o całej uczelni?