Materiały z Internetu, czasopism - podstawa prac licencjackich

Każda praca naukowa niezależnie od tego czy będzie to praca licencjacka, magisterska, doktorska czy też jakakolwiek inna wymaga od osoby piszącej ogromnego zaangażowani. Co więcej jest to praca, której treść pisana jest i modyfikowana przez wiele długich miesięcy. Trudno się dziwić, w końcu sam wybór tematu zajmuje nam wiele czasu. Drugim ważnym krokiem jest zgromadzenie odpowiedniej ilości jakościowych materiałów.

Materiały do pracy licencjackiej, magisterskiej pozyskiwać można w różny sposób i z różnych źródeł. Pierwszym podstawowym jest oczywiście księgozbiór biblioteczny. Studenci odwiedzają biblioteki, wertują katalogi kartkowe w celu znalezienia odpowiedniej publikacji. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom studentów biblioteki wprowadziły również katalogi online. Katalogi, dzięki którym siedząc wygodnie w zaciszu własnego mieszkania studenci mogą znaleźć odpowiednie materiały.

Często bywa jednak tak, że książki są niewystarczające, że należy sięgnąć po inne źródła - materiały do pracy z Internetu, czasopism i publikacji naukowych. Zanim jednak zdecydujemy się na korzystanie z nich pamiętajmy o kilku zasadach.

Po pierwsze korzystając z materiałów online zawsze należy korzystać z wiarygodnego źródła. Materiały, które nie są zaopatrzone tytułem, nazwiskiem bądź pseudonimem autora, etc., są mało wiarygodne, dlatego też należy ich unikać w swojej pracy. Dlaczego? Albowiem to właśnie one sprawiają, że prace licencjackie, magisterskie są mało wiarygodne.

Jeżeli chodzi o czasopisma warto korzystać z tych rekomendowanych przez promotorów bądź też MEN. Zapewne uwagę promotorów zwrócą czasopisma i publikacje naukowe obcojęzyczne. W znalezieniu odpowiedniego czasopisma studentom pomóc może tzw. lista filadelfijska. Lista zagranicznych czasopism naukowych, która jest na bieżąco aktualizowana i weryfikowana. Dzięki temu mamy pewność, że informacje w niej zaczerpnięte są nadal aktualne i wiarygodne.