Niemalże wszystko, co dzieje się na uczelni wyższej jest określone przez konkretne przepisy. Wszystko zatem musi spełniać określone wymogi i standardy. Jeśli chodzi o prace dyplomowe, to takich przepisów jest sporo, a wszystkie muszą być spełnione, żeby wszystko przebiegło zgodnie z planem. Muszą być spełnione wymagania tak zwanego systemu bolońskiego.
Zatem wszystkie prace licencjackie, magisterskie i doktorskie muszą spełniać pewne wymogi. Oczywiście każda uczelnia może je formułować nieco inaczej, ale generalnie dotyczą one mniej więcej tych samych aspektów. Jeśli nie są one spełnione, nie może dojść do ostatniego etapu, czyli obrony pracy dyplomowej. A bez tego nie ma mowy o podwyższeniu kwalifikacji zawodowych.
Praca powinna być przede wszystkim sformatowana według obowiązujących standardów. Najczęściej jest to czcionka Times New Roman o wielkości 12 i odpowiednie marginesy. Konkretnie powinno być to określone w informacjach na poszczególnych uczelniach. Dodatkowo prace powinny być drukowane w odpowiedniej ilości egzemplarzy. Co również jest określone przepisami.
Nie można również zapominać o aspekcie językowym. Przede wszystkim prace dyplomowe muszą być napisane poprawną polszczyzną. Dodatkowo muszą zawierać spis treści, bibliografię i ewentualny wykaz rysunków. Wszystkie cytaty i odniesienia muszą mieć swoje przypisy. Każdy szczegół odgrywa tutaj niebagatelną rolę. Koniecznie trzeba o tym pamiętać.
Ostatecznie trzeba też pamiętać, że każda uczelnia może mieć swoje określone wymogi, dlatego zanim zacznie się pracować, warto je dokładnie sprawdzić. Jedno jednak jest pewne - wymogi muszą zostać spełnione, żeby prace licencjackie, magisterskie i doktorskie mogły trafić do odpowiedniej komisji i żeby mogły zostać bronione przez studenta.