Prace licencjackie i magisterskie powinny być pisane samodzielnie pod opieką promotora. Promotor to pracownik naukowy uczelni, który prowadzi seminarium ze studentami. Zadania promotora to wszechstronna pomoc studentowi piszącemu prace, konsultacje na każdym etapie pisania. Zazwyczaj promotor nie ma zbyt wiele czasu dla swoich seminarzystów, ponieważ sprowadza się to do 2 godzin seminarium i 2 godzin konsultacji w tygodniu. Oczywiście, jeśli ktoś ma pod opieką 4-5 studentów piszących prace licencjacki i magisterskie to ma więcej czasu dla nich niż ktoś, kto ma ich koło 15-20.
Promotor powinien przede wszystkim w sposób bardzo przejrzysty przekazać informację dotyczącą formy pracy, jej strony, nazwać ją można, technicznej. Wszelkie tytuły, podtytuły, numeracja stron, przypisy, bibliografia to ma swoje miejsce w pracy, ale różne na różnych uczelniach. Również plany pracy wymagane przez promotorów różnić się mogą od siebie znacznie, chociaż zawsze są one pasujące do ogólnych standardów.
Promotor musi mieć zazwyczaj sporo cierpliwości, ponieważ są różni studenci, wielu z nich bywa bardzo dociekliwych i potrafi pytać kilka razy o rzeczy bardzo oczywiste i tu, niestety, musi on wykazać cierpliwość, ponieważ w ten sposób również wypełnia swoje obowiązki. Niektórzy naukowcy z tego powodu niechętnie przyjmują na siebie obowiązki promotora, chociaż wiążą się z tym jakieś pieniądze.
Trzeba po prostu powiedzieć, że promotor jest zazwyczaj i doradcą i krytykiem pisanej pracy - krytyka na tym etapie bywa czasami przykra, ale musi być konstruktywna, bo dzięki niej jest szansa na napisanie dobrej pracy licencjackiej, czy magisterskiej. Zresztą studenci przekazują sobie informacje u kogo najlepiej jest pisać prace.